Get Adobe Flash player

5 czerwca 2023 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły odbyli podróż w przeszłość związaną z początkami państwa polskiego. Wybrali się tam z wizytą do zagrody legendarnego Piasta Kołodzieja, aby poznać pradawny, słowiański zwyczaj postrzyżyn, polegający na rytualnym obcięciu włosów chłopcu i nadaniu mu imienia. Postrzyżyn dokonywano po ukończeniu siódmego roku życia.

Do tego czasu chłopiec pozostawał pod opieką matki i był traktowany jak dziecko. Po postrzyżynach przechodził pod opiekę ojca i zaczynał poznawać prace oraz ceremonie typowe dla mężczyzn. Od tego momentu ojciec oficjalnie uznawał chłopca za syna. Ceremonia wiązała się z poczęstunkiem i ucztą, na którą Piast z Rzepichą zaprosili krewnych i znajomych. Gościnność była bowiem w dawnej Polsce najświętszym prawem i obowiązkiem. Przybysze przekazali podczas postrzyżyn młodemu Ziemowitowi pełne dobroci życzenia, przepowiadając mu wspaniałą przyszłość. Po śmierci okrutnego Popiela uradowani kmiecie wybrali Piasta na swego księcia. Wierzyli, że jego rządy będą sprawiedliwe i spokojne. Tak też się stało. Książę Piast sprawował rządy długo, a po nim objął władzę jego syn Ziemowit. Od Piasta właśnie wywodzi się polski, królewski ród - zwany rodem Piastów.

W przedstawieniu wystąpili uczniowie klasy czwartej. W rolę tytułowego Piasta, jego żony Rzepichy oraz syna Ziemowita wcielili się: Tomasz Smarżewski, Maria Wilczyńska, Jan Syta. Grupę krewnych i sąsiadów stanowili: Weronika Goławska, Dawid Osiński, Anna Stankiewicz, Amelia Mazur, Oliwia Śledziewska, Aleksandra Karwowska, Dominika Skomorowska, Joanna Kowalczyk, Róża Zaniewicz, Maja Miazio-Turska. Dwóch chrześcijańskich wędrowców zagrali: Antoni Domański, Fabian Topa. Narratorem zaś była Natalia Wróbel.                                                                                      

Niewątpliwą zaletą przedstawienia były kostiumy, oryginalna oprawa muzyczna oraz ciekawa scenografia i rekwizyty oddające koloryt średniowiecznej rzeczywistości. Na zakończenie młodzi artyści zebrali gromkie brawa, które nagrodziły ich ciężką pracę i zaangażowanie związane z przygotowaniem sztuki teatralnej.

 

Autorem scenariusza i oprawy muzycznej była p. Ewa Kurowska.

Fotorelacja

 

baner2R1C1baner2R1C2baner2R1C3