Get Adobe Flash player

„Chcę, byś Polsko moja miła żyła aż po świata kres”- takie hasło przyświecało akademii z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, która 27 kwietnia odbyła się w naszej szkole. Uczniowie klasy VI w montażu słowno - muzycznym przypomnieli okoliczności towarzyszące obradom Sejmu Czteroletniego oraz uchwaleniu Konstytucji 3 maja, podkreślili dziejowe znaczenie ustawy i wskazali najważniejsze zasady zawarte w tym dokumencie.

Prezentowana tematyka pozwoliła odbyć symboliczną podróż po chlubnych, ale często bolesnych kartach naszej historii. Jednak nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, którzy podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj. Mimo że Konstytucja obowiązywała niespełna 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.
Montaż słowno - muzyczny przygotowała Pani Ewa Kurowska we współpracy z Panem Jarosławem Stefaniakiem.

 

Fotorelacja

baner2R1C1baner2R1C2baner2R1C3