Get Adobe Flash player

W tym roku obchodziliśmy 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji gościliśmy w naszej szkole grupę sympatyków historii „Rekonstrukto”, która przybliżyła uczniom problematykę tego wydarzenia, nawiązując również do wcześniejszych zrywów niepodległościowych. Powstanie styczniowe trwające w latach 1863 – 1864 było polskim przewrotem zbrojnym, w którym stoczono aż 1200 bitew i potyczek. W tym także na terenie Gminy Łuków. Prowadzący pokaz podkreślił, że powstanie pomimo klęski umacniało wśród rodaków polską świadomość narodową. Po zakończonej prelekcji uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystywanym w czasie rewolty, mogli też prowadzić pozorowaną walkę z wykorzystaniem repliki broni. Jedni wcielili się w role kosynierów, inni przymierzali się do oddania salwy z broni palnej, można też było poczuć ciężar kajdan, w które zakuwano zesłanych na Sybir i założyć wytworną suknię, której kolor nawiązywał do żałoby narodowej. Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu, mówiąca o bohaterskich czynach Polaków, którzy nigdy nie zapomnieli o swej polskiej tożsamości i poświęcili swoje życie w walce o odzyskanie niepodległości.

Fotorelacja

baner2R1C1baner2R1C2baner2R1C3