Get Adobe Flash player

W ramach programu edukacyjno-profilaktycznego "Bądź mądry – nie daj się nałogom" 19 października br. w naszej szkole odbyło się spotkanie ze specjalistą w dziedzinie żywienia - panią Magdaleną Kaźmierak-Sadło. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII. Zadaniem pani dietetyk było zwrócenie uwagi młodzieży na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia, dietę dostosowaną do wieku oraz ogromną rolę aktywności fizycznej.

Zajęcia miały formę prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną. Pani dietetyk podkreśliła, że prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój człowieka i utrzymanie przez niego dobrego stanu zdrowia. Ma ono ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. W okresie wzrostu i rozwoju organizmu wpływa nie tylko na samopoczucie, stan zdrowia, lecz także pomaga chronić go przed wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w późniejszych etapach życia.

Pani Magdalena, omawiając piramidę zdrowego odżywiania, zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Dodała, że należy uważnie czytać etykiety umieszczane na produktach. Żywność, która obecnie znajduje się w sklepach, często jest nie tylko wysoko przetworzona, ale i mało wartościowa pod względem zawartości mikroelementów dostarczanych do naszego ciała. To z kolei ma przełożenie na stan zdrowia. Pani dietetyk przestrzegła także młodzież przed wszelkiego rodzaju używkami, które są źródłem wielu poważnych chorób.

Mówiąc o prawidłowym rozwoju, nie mogła nie wspomnieć o aktywności fizycznej, która jest niezwykle ważnym elementem prozdrowotnego stylu życia. Podobnie jak prawidłowe żywienie ma ona korzystny wpływ na samopoczucie, wzrost i rozwój, a nawet na wyniki w nauce.

Nawyki żywieniowe najczęściej kształtują się w młodym wieku, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi nastolatkom na to, co jedzą. Zbilansowana dieta, sport, unikanie używek i produktów wysoko przetworzonych to przepis na długie i zdrowe życie.

 

 

baner2R1C1baner2R1C2baner2R1C3