Get Adobe Flash player

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Ogólnopolski „Dzień Głośnego Czytania", obchodzony 29 września, to już w naszej szkole tradycja. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku i odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Janina Porazińska rozmiłowana była w tematyce folkloru. W oparciu o niego tworzyła swoje wiersze i baśnie. Elementy folkloru możemy odnaleźć niemal we wszystkich jej dziełach. Za swoją twórczość otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Związku Literatów Polskich, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, czy Order Uśmiechu.                                           

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, a głośne czytanie dzieciom przynosi wiele korzyści. To sposób na zachęcenie do sięgnięcia po określony tytuł, budowanie relacji międzypokoleniowej i okazja do przeżywania wielu emocji.                                                                                      

 

W naszej szkole w celebrowanie tego święta włączyli się uczniowie klasy ósmej, którzy zaprezentowali swoim młodszym kolegom różnorodne baśnie z całego świata oraz legendy warszawskie autorstwa Artura Oppmana. W rolę lektorów wcielili się: Wiktoria Grochowska, Paulina Konieczna, Kacper Domański, Emilia Markiewicz, Oliwier Gałązka, Marcin Lendzion, Maciej Wereszczyński.
Dzieci słuchały w skupieniu i z uwagą, dając się ponieść wyobraźni. Mamy nadzieję, że takie działania przyczynią się do rozbudzenia i poszerzenia zainteresowań czytelniczych uczniów.

Fotorelacja z wydarzenia

baner2R1C1baner2R1C2baner2R1C3