Get Adobe Flash player

20 września 2021 roku grupa uczniów naszej szkoły wraz z kolegami ze Szkoły Podstawowej w Strzyżewie ponownie uczestniczyła w pokazach naukowych z fizyki i chemii na Uniwersytecie  Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie - zajęciach promujących oraz popularyzujących nauki ścisłe w ich doświadczalnej odsłonie.

 

Pokazy to doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki i chemii. Wydarzenie ma najdłuższą w kraju, prawie 70-letnią tradycję.

W programie tegorocznych pokazów z fizyki były cztery tematy: mechanika, ciśnienie, akustyka i elektromagnetyzm. Teoria połączona z praktyką bardzo zaciekawiła młodzież, która chętnie brała udział w eksperymentach przedstawianych przez wykładowców. Pokazy przebiegały w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru.

Podczas pokazów chemicznych prowadzone były najbardziej spektakularne, wybuchowe doświadczenia, które pomagają w zapamiętaniu wiedzy zdobytej w szkole. Niewątpliwie   dostarczyły one wszystkim niesamowitych wrażeń. Kolorowe, dymiące zlewki, strzelające buty, kłęby dymu i wiele innych atrakcji połączonych z wiedzą czekało na naszych uczniów. Uśmiechnięte buzie, zaangażowanie w pomoc podczas eksperymentów oraz gromkie brawa świadczą o udanych zajęciach.

Na wydziale chemii spotkała nas nie lada niespodzianka. Młodzież miała okazję spotkać się z laureatem NAGRODY  NOBLA w dziedzinie chemii, niemieckim biochemikiem prof. Robertem Huberem. Uczony skierował do nas ciepłe słowa i zachęcił do rozwijania swoich pasji. Wspomniano o nas na stronie internetowej uczelni UMCS: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,53,noblista-prof-robert-huber-z-wizyta-w-instytucie-nauk-chemicznych-umcs,106955.chtm

Młodzież miała również okazję uczestniczyć w zajęciach wf – u w Strefie Wysokich Lotów, gdzie mogła potwierdzić swoją koordynację, sprawność fizyczną oraz spełnić marzenia o lataniu i pokonaniu grawitacji.

Opiekunami podczas ciekawych lekcji z fizyki, chemii i akrobatyki były panie: Renata Pycka, Małgorzata Wereszczyńska oraz p. Marcin Borkowski.

Fotorelacja z wydarzenia

baner2R1C1baner2R1C2baner2R1C3