Get Adobe Flash player

  cyber  We wtorek, 9 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

 

 

Istniejące jeszcze niedawno wyraźne rozgraniczenie pomiędzy światem realnym a światem online przestało istnieć. Do szkół trafiło pokolenie, które od najmłodszych lat wychowywało się w obecności komputera i internetu,
dla którego kontakt z bliskimi przez komunikator internetowy jest bardziej naturalny niż sięgnięcie po telefon stacjonarny, a w poszukiwaniu rozrywki, zamiast włączyć np. telewizor, młodzi ludzie zaglądają do jednego z serwisów wideo. Dla tego pokolenia świat online jest kontynuacją świata realnego – to w internecie rozmawiają z kolegami z klasy, których widzieli kilka godzin wcześniej, zabijają nudę, przeglądając portale społecznościowe, w internecie szukają informacji niezbędnych do odrobienia lekcji, często telefon lub tablet są i pierwszą, i ostatnią rzeczą, którą widzą każdego dnia. To ich świat, to ich życie.
Ale częścią ich życia jest również szkoła. W niej korzystają z internetu podczas zajęć z informatyki, uczestniczą w lekcjach online. Do sieci trafiają szkolne konflikty, do szkoły z kolei – konsekwencje np. nierozważnych zachowań w internecie. Nie zamierzamy demonizować zagrożeń internetowych, wiemy jednak, że szkoła powinna liczyć się z nimi i być na nie przygotowana, właśnie poprzez wdrożenie standardów bezpieczeństwa i procedur rozwiązywania sytuacji kryzysowych.

 

    By zapewnić szkole i jej uczniom bezpieczeństwo w internecie,
niezbędne są:
• bezpieczna infrastruktura sieciowa, przygotowana na poziomie sprzętowym i programistycznym,
• personel szkoły przygotowany merytorycznie,
• wyedukowani uczniowie,
• świadomi zagrożeń, współpracujący ze szkołą rodzice,
• opracowane i wdrożone procedury reagowania.

 

    Zachęcamy wszystkich użytkowników internetu z naszej szkoły (uczeń, rodzic, nauczyciel) do zapoznania się z materiałami, które udostępnia nam portal

www.cyfrowobezpieczni.pl

   

baner2R1C1baner2R1C2baner2R1C3