Get Adobe Flash player

Uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią obejrzeli w Kinie Łuków premierę filmu pt. ,,Legiony'' w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Ekranizacja stała się inspiracją do przygotowania akcji edukacyjnej skierowanej do młodzieży.

Jej autorami są Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Historii Polski. Patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji Narodowej

 

„Legiony” to zapierająca dech w piersiach opowieść o młodych ludziach wchodzących w dorosłość, którzy przeżywają osobiste rozterki. Wielka historia XX wieku jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie opowieści o przyjaźni, nadziei, marzeniach o wolności, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Główni bohaterowie filmu, pomimo obaw, są wierni wyznawanym wartościom i ideałom, i bez wahania rzucają się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski, porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”, rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz, porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki i wielu innych.                                                                                                                                   

Film „Legiony” przybliżył ósmoklasistom atmosferę, jaka panowała w szeregach legionistów, jak i dylematy, przed którymi stali wówczas młodzi Polacy. To symbol odwagi, honoru, a także marzeń o niepodległość.

Fotorelacja z wydarzenia

 

baner2R1C1baner2R1C2baner2R1C3