IMG 1165Dnia 14 października 2018 roku, miała miejsce w naszej szkole uroczystość z okazji 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz mieszkańcy wsi Aleksandrów.

Obchody rozpoczęła Msza Św. celebrowana przez proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego księdza kanonika Andrzeja Kieliszka, który następnie poświęcił pamiątkową tablicę.

Tablicę ufundowali mieszkańcy wsi Aleksandrów w hołdzie walczącym i poległym za wolność Polski oraz pamięci cywilnych ofiar wojen i prześladowań. Umieszczono ją tuż obok popiersia patrona szkoły.

Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej płyty dopełnił absolwent placówki, poseł na sejm RP, Pan Krzysztof Głuchowski w asyście obecnych przedstawicieli władz - wójta Gminy Łuków Pana Mariusza Osiaka, senatora RP Pana Stanisława Gogacza oraz radnego Gminy Łuków Pana Zbigniewa Karwowskiego.

Następnie uczniowie, w formie lekcji patriotyzmu, przedstawili przebieg wydarzeń historycznych od momentu utraty przez Polskę niepodległości, poprzez zrywy powstańcze, bunty społeczne, aż do samego zakończenia pierwszej wojny światowej, kiedy to Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy, jako wolne i suwerenne państwo. Akademia rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem całego hymnu państwowego. Podniosłość chwili uczniowie podkreślili recytując poezję patriotyczną oraz śpiewając pieśni legionowe. Występy zakończyły się układem tanecznym do piosenki „Przybyli ułani pod okienko”.

Uroczystość podsumował dyrektor szkoły Pan Jacek Zabłocki, podkreślając, że jedną z form walki o niepodległość było zachowanie kultury polskiej. Wspomniał raz jeszcze Patrona naszej szkoły księdza Tadeusza Adama Leszczyńskiego, który dbał o edukację dzieci na wsi. Podziękował również swoim pracownikom i nauczycielom, gdyż 14 października przypada święto Komisji Edukacji Narodowej.

Jubileusz uświetniła także wystawa historyczna udostępniona dzięki uprzejmości, dyrektora Muzeum Regionalnego w Łukowie , Pana Mariusza Burdacha – również absolwenta naszej szkoły.

Wydarzenie zakończył sołtys wsi Aleksandrów, także absolwent szkoły, Pan Krzysztof Kurowski – słowami marszałka Józefa Piłsudskiego Ten tylko wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem.

A to ciekawe ......
Ksiądz Stanisław Brzóska jako wikariusz głosił kazania patriotyczne w Łukowie. Podczas powstania styczniowego został mianowany naczelnym kapelanem wojsk powstańczych w stopniu generała. Stracony wraz ze swoim adiutantem Franciszkiem Wilczyńskim, był ostatnim powstańcem styczniowym, który utrzymał się w Królestwie aż do późnej wiosny 1865 roku.
Karol Levittoux był absolwentem pijarskiego gimnazjum łukowskiego. W 1839 roku założył w Łukowie Związek Patriotyczny. Sprzysiężenie zostało wykryte na skutek zeznań złożonych przez nauczyciela szkoły elementarnej w Łukowie Jana Thierbacha. Levittoux po aresztowaniu w 1841 roku, przebywał kilka miesięcy w warszawskiej cytadeli. Brutalne śledztwo po nieudanej próbie ucieczki doprowadziło go do popełnienia samobójstwa.
Józef Piłsudski odwiedzał Łuków trzykrotnie – raz po zdobyciu Brześcia w 1919 roku i dwa razy w roku 1920 podczas podróży do Kijowa.